
Walka z czasem! Niepłodność po 30. roku życia – diagnostyka i leczenie
Wiek – no właśnie. Choć kobiety nie powinno się o niego pytać, to w gabinecie specjalisty leczenia niepłodności to jedno z pierwszych pytań i wątków. Dlaczego?
👉ZOBACZ: https://plodnosc.pl/
👉ZOBACZ: https://pomocdlaplodnosci.pl/
👉Dołącz do naszej grupy zamkniętej (Obudź w sobie życie) dla Kobiet starających się o dziecko: https://www.facebook.com/groups/16593…
Bo wiek to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ zarówno na start diagnostyki niepłodności, jak i podjęcie poszczególnych metod leczenia. Wbrew pozorom nie tylko wiek kobiety ma tu znaczenie (wiadomo, z czasem spada rezerwa jajnikowa, a jakość oocytów pogarsza się), ale także wiek mężczyzny – to nieprawda, że mężczyzna płodny jest nawet w starszym wieku.
Od tego, ile lat mają osoby starające się o dziecko, zależeć będzie zarówno tempo leczenia niepłodności, skuteczność i dobór metod zwiększających szanse na zapłodnienie. Inaczej wygląda tempo leczenia u dwudziestoparolatków, a zupełnie inaczej u par, które przekroczyły 30-tkę.
U tych ostatnich zegar biologiczny naprawdę zaczyna tykać coraz głośniej i szybciej. Nie oznacza to jednak, że szans na ciążę nie ma – nawet jeśli pojawiają się inne przeszkody i przyczyny. Porozmawiamy dziś o tym ze specjalistą leczenia niepłodności, ginekologiem-położnikiem dr n. med. Łukaszem Sroką z Kliniki InviMed w Poznaniu.
Pytania:
– Szczyt płodności przypada na jaki wiek? Czy rzeczywiście granicą jest 25 lat? Jak to wygląda u kobiet, a jak u mężczyzn?
– Jakie problemy mogą pojawiać się z wiekiem, a które mają zasadniczy wpływ na płodność? I co oprócz AMH?
– Jak wygląda diagnostyka niepłodności u par przed 30-tką, a jak p 30-tce? Jakie badania od razu należy wykonać?
– Czy rzeczywiście po 30-tce zaczyna się walka z czasem? Jak szybko spada ilość komórek jajowych u kobiet po 30-tce? Co można zrobić, by mimo spadającej rezerwy poprawić jakość oocytów?
– Co w sytuacji, gdy para jest 30 lub nawet 35+, a przyczyn trudności z zajściem w ciążę nie widać
– czyli mamy do czynienia z niepłodnością idiopatyczną? Czy w tej sytuacji szybciej pojawia się sugestia in vitro? Ile czasu można dać sobie jeszcze w takiej sytuacji na starania naturalne i kiedy rzeczywiści tego czasu już nie ma?
– W jakim stopniu wiek kobiety i mężczyzny wpływa na skuteczność metody zapłodnienia pozaustrojowego? Im starsza para, tym szanse powodzenia niższe?
– Jakie dodatkowe metody in vitro warto zastosować u par po 30-tce, które by zwiększyły szanse na ciążę?
– Co zrobić, by in vitro udało się za pierwszym podejściem?
Importowane z Youtube