Świebodzin Pomnik Chrystusa Króla i Najstarsze Tesco na Świecie :) Polskie RIO

Świebodzin Pomnik Chrystusa Króla i Najstarsze Tesco na Świecie :) Polskie RIOPomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie traktowany jest jako wotum wdzięczności

Całkowita wysokość wynosi 36 metrów, Pomnik odsłonięto dwa lata temu 21 listopada 2010 roku.

Pomnik przedstawiający Jezusa Chrystusa znajduje się przy ul. Sulechowskiej i w pobliżu budowy nowego węzła drogowego. Widzą go też podróżujący międzynarodowymi drogami E 65 i E 30. Ogromną postać widać też z autostrady A 2. Początkowo pomysł budowy jak i sama już realizacja wzbudzała różne komentarze na ten temat. Jednak od dwóch lat, kiedy to nastąpiło poświęcenie pomnika, budowla stała się wizytówka i wręcz hitem promocyjnym tego miasta, które do 1945 roku zamieszkiwali prawie sami Niemcy. O pomniku się wiele mówiło, ukazały się na ten tema liczne publikacje pozytywne i krytyczne. Cały czas trwają pracę związane z zagospodarowaniem terenu wokół pomnika, przybywa alejek, stacji drogi krzyżowej. Obok powstaje dom pielgrzyma. Pod pomnik codziennie przyjeżdżają wierni, którzy się modlą i zostawiają datki na dalsze upiększanie tego miejsca. Częstym widokiem są autobusowe pielgrzymki docierające z odległych zakątków Polski a nawet Europy.

Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 m wysokości sztucznie usypanym kopcu (łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m). Ciężar konstrukcji wynosi ponad 440 ton.
Budowla nawiązuje do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, od którego jest o dwa metry wyższa.
Jednak wysokość samej statuy wraz z koroną jest jednak o 6 m większa (pomnik w Rio de Janeiro liczy 38 m, z czego 8 m stanowi cokół. Obecnie statua pomnika w Świebodzinie jest najwyższą rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa na świecie. W czerwcu 2011 roku w Limie w Peru stanęła podobna, licząca 37 metrów figura Chrystusa Pacyfiku (z czego 22 m mierzy statua a 15 m podstawa pomnika.

Głównym inicjatorem i pomysłodawcą budowy pomnika był proboszcz parafii – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – ks. prałat Sylwester Zawadzki, który w 2001 r. rozpoczął działania zmierzające do wybudowania w Świebodzinie pomnika o wielkości zbliżonej do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.
Zasadnicze prace budowlane nad pomnikiem rozpoczęto od usypania 16,5 metrowego kopca z ziemi, gruzu i kamieni.

21 listopada 2010 biskup Stefan Regmunt poświęcił figurę

29 września 2006 r. rada miejska Świebodzina podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta oraz gminy Świebodzin. Przewodniczący (z upoważnienia rady) wraz z burmistrzem przystąpili do rozmów z biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pomysł nie został jednak zrealizowany, ze względu na sprzeciw Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Sprawę ponowił ks. Piotr Obelinda z parafii świebodzińskiej.

Pomnik wykonany jest w technologii siatkobetonu. Korona na skroni figury ma 3,5 metra średnicy oraz 3 m wysokości i w całości jest pozłocona, głowa ma 4,5 m wysokości i waży 15 ton. Każda z dłoni ma po 6 m długości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 24 metry.

rojektant- rzeźbiarz Mirosław Kazimierz Patecki z Przybyszowa
Projekt techniczny konstrukcji – dr hab. inż. Jakub Marcinowski i doc. Mikołaj Kłapoć
(pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego)
Wykonanie elementów szaty – plastyk Tomasz Stafiniak z Brójec Lub.
Projekt fundamentów – inż. Marian Wybraniec ze Świebodzina
Projekt konstrukcji ramion – inż. Krzysztof Nawojski ze Świebodzina

Prace przy pomniku wykonali pracownicy wynajęci przez parafię Miłosierdzia Bożego, byli to m.in. spawacze, ślusarze i mechanicy.
Pomysł powstania pomnika zrodził się 26 listopada 2000 r. – w tym dniu odbyła się w Świebodzinie intronizacja Chrystusa Króla. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2005 roku

Importowane z Youtube

admin: