[PL] Pożar samochodu elektrycznego i jego gaszenie

[PL] Pożar samochodu elektrycznego i jego gaszenieW tym filmie przekazuję podstawowe informacje na temat zapłonu pojazdu elektrycznego.
Nie jestem strażakiem, ale zawodowo zajmuje się bateriami i stwierdziłem, że w Polsce stan wiedzy na temat baterii jest wciąż niewielki.
Z przyjemnością przeczytam komentarze osób biegłych obeznanych z tematem, gdyż nie roszczę sobie prawa do „wiedzy absolutnej” w temacie.

Dla strażaków bardzo polecam ten film opisujący gaszenie pojazdów elektrycznych: https://www.youtube.com/watch?v=zEOsITnDXVM

Importowane z Youtube Zajmujemy się diagnozowaniem oraz naprawą układów elektronicznych silników benzynowych i diesla. Jednym z takich warsztatów jest nasza firma. Zatrudniamy mechaników doskonale zaznajomionych z technologią pojazdów Opla, którzy są w stanie zidentyfikować i naprawić zarówno standardowe, jak i bardziej zaawansowane usterki i awarie w tych samochodach. Wyraźnym atutem jest wysoki poziom kwalifikacji i duże doświadczenie zawodowe naszych mechaników. W rezultacie wszystkie prace są wykonywane z dokładnością, wydajnością i szybkością.

Wykonujemy:

odczyt informacji ECU
odczyt błędów
kasowanie błędów
regulacje
aktywacje elementów wykonawczych
kodowanie wtryskiwaczy

Serwis samochodowy w Warszawie (Polska)
Każdy właściciel samochodu zdaje sobie sprawę, że utrzymanie pojazdu w dobrym stanie i planowanie regularnej konserwacji są kluczowe dla utrzymania jego sprawności i bezpieczeństwa. Nie da się jednak uniknąć zużycia poszczególnych elementów, a także wystąpienia problemów wymagających drobnych lub znacznych napraw. Potrzebujesz wtedy usług doświadczonego technika, który szybko i prawidłowo naprawi wykryty problem, umożliwiając dalszą eksploatację pojazdu.

Nasza firma zajmująca się naprawami samochodów, zlokalizowana w dogodnej lokalizacji, zajmie się wszystkimi aspektami naprawy i konserwacji pojazdów, w tym diagnostyką i wymianą zużytych części, w sposób wydajny i kompetentny. Warszawskie Centrum Obsługi Pojazdów znajduje się na warszawskiej Woli i obsługuje głównie klientów z tej okolicy i okolic.

Mechanik samochodowy z dużym doświadczeniem w Warszawie
Dbamy o to, aby nasi klienci otrzymali kompleksową obsługę, a także fachową pomoc w przypadku problemów z pojazdem. Wszyscy w naszym zespole mają nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale także rozległą wiedzę na temat mechaniki pojazdów, w tym zarówno samochodów zaawansowanych technologicznie, jak i starszych modeli samochodów.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przeprowadzamy pełną diagnostykę, aby móc dokładnie zidentyfikować źródło awarii i jak najszybciej ją wyeliminować, unikając konieczności obciążania klienta dodatkowymi usługami.
Wśród usług świadczonych przez naszą firmę naprawy samochodów są:

– wykonywanie napraw samochodów wszystkich marek i modeli,
– regularna wymiana zużytych części, – naprawa układów i podzespołów chłodzenia, układu kierowniczego, hamulcowego i innych oraz
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi wulkanizacyjne.
– montaż instalacji LPG; – wykonywanie przeglądów okresowych.
Ponadto nasza naprawa samochodowa wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt i systemy diagnostyczne, które umożliwiają mechanikowi dokonywanie drobnych poprawek lakierniczych i innych czynności obsługowych w celu utrzymania pojazdu w dobrym stanie. Zależy nam nie tylko na zapewnieniu najwyższego poziomu obsługi, ale także na tym, aby nasi klienci byli w pełni zadowoleni z wykonanych napraw. Dzięki temu nasza firma zajmująca się naprawami samochodów korzysta tylko ze sprawdzonych części zamiennych renomowanych producentów. Jeśli szukasz najlepszego warsztatu samochodowego w okolicy Warszawy, skontaktuj się z nami!

TWÓJ SAMOCHÓD JEST W DOBRYCH RĘKACH.
Zależy nam na Twoim optymalnym bezpieczeństwie i przyjemności, dlatego każdą naprawę traktujemy jako wyjątkową sytuację. Identyfikujemy źródło usterek na podstawie objawów, historii pojazdu i częstotliwości użytkowania, aby zapobiec kolejnym problemom i zapewnić, że pojazd jest gotowy do jazdy i nie wrócisz do nas z takim samym uszkodzeniem.

Kontaktujemy się z Państwem na bieżąco, aby na bieżąco informować Państwa o postępach naprawy oraz organizować wszelkie niezbędne informacje.
Zadzwoń lub zostaw wiadomość, a odezwiemy się najszybciej jak to możliwe! Co powinieneś regularnie zmieniać w swoim samochodzie?
Każdy kierowca powinien pamiętać, że części i płyny robocze należy regularnie wymieniać. Przede wszystkim raz w roku należy wymieniać olej silnikowy i filtr oleju, a także filtry paliwa, powietrza i kabinowe. Wszystko zależy jednak od tego, jak często samochód jest używany i ile kilometrów dziennie pokonuje. Sugeruje się wymianę oleju i filtrów co 20 tys. kilometrów, ale wymiana co 15 tys. kilometrów jest bezpieczniejszym wyborem – zwłaszcza jeśli auto przejedzie dystans w mniej niż rok.

Ważnymi elementami są również klocki i tarcze hamulcowe, które zużywają się podczas postoju pojazdu. Jeśli nie ma rozpraszających dźwięków, można je wymienić po około 30 – 50 tysiącach przejechanych kilometrów (km) (w zależności od jakości użytych części). Podczas hamowania słychać zgrzytanie, co oznacza, że ​​klocki hamulcowe nie są już ścierane i należy je wymienić na nowe. Jazda z takimi klockami hamulcowymi powoduje nie tylko szybkie zużycie tarcz hamulcowych, ale również jest niezwykle niebezpieczna!

Należy również pamiętać o regularnej wymianie rozrządu, zgodnie z zaleceniami producenta. Z powodu tej częstotliwości awarii pasek rozrządu może spowodować znaczne uszkodzenie silnika. Ważne elementy, o których powinien pamiętać kierowca: olej w skrzyni biegów (co 60-80 tys. km), opony (sezon po sezonie i przy zużytym bieżniku) oraz akumulator (co 60-80 tys. km). ). Jakiego oleju silnikowego powinienem używać w swoim samochodzie?
Na rynku dostępne są trzy rodzaje olejów: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Większość różnic wynika z różnic w składzie, a mianowicie ilości zawartych baz olejowych i substancji uszlachetniających (dodatków). Syntetyczne oleje silnikowe są obecnie najpopularniejszymi i powszechnie dostępnymi olejami silnikowymi, ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb i wymagań nowoczesnych silników. Jego formuły działają znacznie lepiej, zachowują swoje właściwości zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach, utrzymują silnik w czystości, zmniejszają tarcie i zużycie części i paliwa oraz redukują osady w komorze spalania, a także inne korzyści.

Istnieje również unikalna terminologia, którą można spotkać na olejach, taka jak 0W, 15W, 60 i tak dalej. Służą do opisu lepkości oleju, który stanowi barierę dla pływania. Litera W wskazuje lepkość w niskich temperaturach, podczas gdy litera N wskazuje na brak lepkości w wysokich temperaturach. Najczęściej stosowanymi obecnie smarami są uniwersalne, wielosezonowe oleje, które dobrze sprawdzają się zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Niższa wartość oznacza zmniejszoną lepkość, która nie powoduje obniżenia osiągów silnika. Z drugiej strony wyższa lepkość zapewnia skuteczniejszą ochronę silnika przed zużyciem. Naprawa samochodu z ubezpieczeniem OC – jak się do tego zabrać poprawnie.
Istnieje możliwość, że samochód zostanie naprawiony na warunkach ubezpieczenia drugiego kierowcy, jeśli to on w pierwszej kolejności ponosi winę za zdarzenie. Z kolei kierowca, którego samochód uległ uszkodzeniu, ma możliwość wyboru między dwoma rodzajami płatności: gotówką (tzw. rozliczenie kosztowe) i bezgotówkową. W zależności od okoliczności pierwszego kierowca otrzyma odszkodowanie za szkodę, której wysokość ustali ekspert. Kierowca zamiast płacić gotówką przywozi swój samochód do warsztatu samochodowego, a po wykonaniu usługi warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem, od którego otrzymał polisę, zgodnie z prawem.

admin:

Zobacz komentarze (16)

 • W PSP w 2020 r. zostały wydane "Zasady postępowania z pożarem samochodów elektrycznych", oczywiście zachęcam zainteresowanych do przestudiowania. Każdy strażak PSP oraz OSP powinien się zaznajomić z tym dokumentem a najlepiej to wrzucić do kabiny samochodu ratowniczo-gaśniczego i mieć zawsze przy sobie taką "ściągę". Kilka słów z perspektywy strażaka. Małe pożary najlepiej gasić gaśnicą proszkową, pianową. Rozwinięte pożary takich samochodów można gasić wodą, pianą sprężoną lub proszkiem gaśniczym(proszek rzadko stosowany ze względu na jego cenę jak i mało samochodów jest wyposażone w ten moduł). Należy jednak zachować odpowiednie odległości od takiego pojazdu - 5m jeśli gasimy prądem zwartym oraz 1m jeśli używamy prądu rozproszonego. Prawdziwym problemem nad którym dalej trwają prace jest pożar samego pakietu baterii i jego chłodzenia. Badania mówią o nawet 10 tonach wody potrzebnej do schłodzenia takiego pakietu. Powoli zaczęto stosować kontenery do którego się zanurza płonący pojazd i dzięki temu można wydajniej wychłodzić taki pakiet niż polewając go wodą.
  Chłodząc taki pakiet, marnujemy dosyć sporo wody ponieważ woda nie zdąży odebrać ciepła z powierzchni pakietu i spłynie.

 • Gaszenie na własną rękę pakiet bakterii który jest łączony szeregowo i równolegle to jest głupotą ponieważ tam nie masz 3 v tylko 300 do 600 v .

 • 2:12 Tesla x ma pojemnik na bateryjki zafoliowany od góry i lekko zabezpieczony od uszkodzeń mechanicznych od dołu.
  Spusty wilgoci gdziakają aż się zabrudzą, więc krótki a potem już jest płynna wymiana wody wewnętrznej z zewnętrzną. ::-))))

 • dobrze ale drzwi będą zamknięte elektrycznie to jak mam spie dalać? Ekoszrot te auta elektryczne powinne być zakazane w produkcji to samo elektrohulajnogi ile ludzi bez głupotę swoją straciło życie

 • Jak wygląda gaszenie pojazdu elektrycznego podłączonego do ładowarki ? Rozumiem, iż najpierw powinniśmy zadbać o to aby polewany wodą przewód ładujący nie był pod napięciem. Czy gaszenie takiego podłączonego auta jest aby na pewno bezpieczne? Nie jestem elektrykiem, ale wydaje mi się, że nie. Z góry dziękuję za odpowiedź, wartościowy film.

 • no nie wierzę ekologiczny samochód się pali i wydziela do atmosfery w której żyjemy takie ilości trującego gazu to chyba trzeba być ślepym i nie normalnym aby dopuścić takie bomby ekologiczne do ruchu a co jeśli np. pięć samochodów typu bomba ekologiczna będzie brało udział w karambolu na autostradzie nie przeżyje nikt w takich płomieniach tyle w temacie rób ta co chce ta dla mnie w dobie ekologi to największe truciciele
  środowiska

 • Cześć! Bardzo dobry materiał i świetnie zobrazowane wyjaśnienia. Jedna mała uwaga to końcówki "om". Postaraj się używać poprawnych końcówek "ą" ;)