Debata: Po co komu matematyka?

Debata: Po co komu matematyka?Dyskusja z udziałem prof. dr. hab. Pawła Strzeleckiego, prof. dr hab. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej, dr. hab. Bartosza Klina, prof. dr. hab. Jacka Miękisza oraz dr inż. Anny Tofiluk, XIX Festiwal Nauki w Warszawie, Aula Starej Biblioteki Uniwersyteckiej, 19 września 2015

Więcej na http://wszechnica.org.pl/11/120/1328/debata_po_co_komu_matematyka

– Rzadko co rozpala emocje jak to, czy matematyka jest potrzebna czy nie. Bez przerwy się o tym dyskutuje: matura z matematyki czy nie, uczyć matematyki czy nie, czy wystarczy komputer czy nie – mówiła dr Zuzanna Toeplitz, dyrektor Festiwalu Nauki, otwierając debatę „Po co komu matematyka?”. Na postawione w tytule pytanie próbowali odpowiedzieć matematyk prof. dr hab. Paweł Strzelecki, pedagożka prof. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, informatyk dr hab. Bartosz Klin, matematyk prof. dr hab. Jacek Miękisz oraz architektka dr inż. Anny Tofiluk.

————————————————————————————————

Inicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie, zapoczątkowana przez prof. Davida Shugara (fizyka i biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej) narodziła się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW we wrześniu 1996 roku. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Dyrektorem Festiwalu Nauki w Warszawie został dr hab. Maciej Geller z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Od stycznia 2006 roku Festiwal nie jest już związany organizacyjnie z ICM. Jego animatorami są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, a oficjalnym reprezentantem, na mocy porozumienia Sygnatariuszy Porozumienia, pozostaje od początku Uniwersytet Warszawski. Od 2010 roku tytuł animatora otrzymał także Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej. W 2014 roku nowym dyrektorem Festiwalu została dr Zuzanna Toeplitz, związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: festiwalnauki.edu.pl

Importowane z Youtube

admin: